Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Obrazek

 

K napsání tohoto článku mě dovedla návštěva tří zverimexů kde prodávali potkany. Musím vám říct, že ani v jednom z nich o potkany nebylo pečováno vůbec dobře. Každý potkanomilec který o potkáncích něco ví, by vám určitě doporučil potkánka z chovné stanice. Ovšem někteří si myslí že to je zbytečnost. Vememe to asi takto..
Chcete si koupit televizi. V kameném obchodu vám nabízí televizi co stojí 300 kč ale ona nefunguje - k její opravě je třeba 1000 kč. Na internetu vám nabízí televizi za 1000 kč ( plně funkční ) a to i s ukázkou jak televizi ovládat + ještě náhradní ovladče na TV. Kterou televizi by jste si vybrali? Ta, co by vás vyšla za 300 kč, měli by jste ji hned ale oprava by stála další tisíc, nebo by jste si vzali tu za 1000 kč a k tomu další bonusy? Asi zhruba takto je to u potkanů.

 ZVERIMEX  CHOVATEL
 ++ nízká cena
++ máte jej hned a není třeba nikam jezdit
-- s potkánkem si většinou domů přivezete svrab nebo jinou nemoc ( potkaní )
-- potkani mohou pocházet s příbuzenské plemenitby
-- nevíte nic o potkánkovi
-- většinou agresivní a bojí se
-- nemáte se na koho obrátit v případě problému
-- samičky bývají většinou zabřezlé
-- určitě by se našly další mínusy
 -- oproti zverimexu je za potkánka vysoká cena
-- většinou je třeba dojet na předem určené místo ( chovatelem )
++ potkánci od chovatele bývají většinou zdraví
++ mimča jsou po dospění odděleni ( samci - samice )
++ informace o rodičích miminka, většinou možnost se podívat na rodiče mimča, na jeho bývalé bydliště a další spoustu věcí
++ od mala si zvykají na lidskou ruku, hlazení, ruchy v domácnosti atd.
++ většina chs poskytuje majitelům ( ale nejen jim ) dobré informace a pomáhá jim při problémech s potkany
++ potkánci jsou po jejich dospění odděleni ( samci - samice )

Bohužel dnes si koupí potkánka ze zverimexu kde jaký "ňouma" a myslí, že když si koupí knížku o potkanech a přečte si ji, ví vlastně všechno a nic více ho zajímat nemusí. Tyto knihy, jsou ovšem většinou překládány z německého jazyka, kde dříve nesouhlasili z odchováváním různých variet potkánků ( dumbo, rex, fuzz, manx ... ) a tak je většinou v těchto knihách napsáno, že je například odchov těchto mládat špatný ( samozdřejmě doopravdy tomu tak z velkého pocenta variet není ).

Znám spoustu lidí a někteří z nich chovají potkánky doma. Většina těchto "chovatelů" si ale pořídí potkánka do klece a víc už se o něj nezajímají.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

re: souhlasím

(Veron ( autor ), 19. 1. 2010 20:57)

Bohužel, i toto se děje. Znám taky jednoho takového. S těmito lidmi už radši moc nemluvím, jelikož většinou příjde řeč na potkany a já potkany nezkušeného lituju :// Většinou si tito lidé ani nenechají poradit. Jinak děkuju za názor :))

souhlasím

(ratts, 18. 1. 2010 17:21)

hoj, s tímhle stoprocentně souhlasím. moje kamarádka je toho příkladem. pořídit potkana - dát do klece - a vyndat jen před lidma, aby se ukázala jaká je chovatelka :) jinak zavřený chudinky.